Tisková zpráva týden před začátkem závodního víkendu 19.-21.8.2022 v Albrechticích u Lanškrouna na III. GMS Albrechtickém kopci a zároveň II. ročníku memoriálu Jiřího Lose.

12.08.2022 09:14

O víkendu 19. až 21. srpna 2022 se na čtyřkilometrové závodní trati v Albrechticích u Lanškrouna uskuteční jeden z nejvýznamnějších automobilových závodů v Pardubickém kraji, III. GMS Albrechtický kopec a zároveň II. ročník memoriálu Jiřího Lose, nad kterým převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Při závodním víkendu zabojují účastníci o body letošní mezinárodní série Maverick Hill Climb Czech 2022 a součástí závodního programu budou i závody AUTOKLUB Mistrovství ČR. 

Třídenní víkendový program zahájí v pátek 19. srpna 2022 od 16 hodin administrativní a technické přejímky závodních strojů, které budou probíhat až do večerních hodin s asi hodinovou přestávkou po 17. hodině, kdy se uskuteční za účasti pozvaných hostů, jezdců, pořadatelů i příznivců závodů automobilů do vrchu u vybudovaného pietního místa vzpomínková akce a uctění památky na výborného kamaráda a závodníka Jiřího Lose, který nás 22. srpna 2020 po těžké havárii na zdejší trati opustil, při tom co nejvíce miloval.

O tom, že se bude jednat o velice kvalitní sportovní podnik, svědčí zaplněné seznamy přihlášených ještě před termíny jejich uzávěrek. Jasnou podobu startovních listin pro víkendové závody, určí až páteční administrativní a technické přejímky jezdců, kteří do Albrechtic u Lanškrouna přijedou.

Při pohledu do seznamů přihlášených se dá již dnes s jistotou říct, že letošní ročník závodů bude patřit mezi jedny z nejlépe obsazených v celé historii pořádání závodu. Mezi téměř sedmdesátkou  přihlášených pro závod AUTOKLUB Mistrovství České republiky v závodech soudobých a historických automobilů do vrchu, včetně soutěžících v České trofeji , projevila zájem o start na III. GMS-Albrechtickém kopci téměř kompletní česká špička, v čele s loňským Mistrem české republiky a obhájcem loňského vítězství na tomto závodě Milošem Benešem na voze Osella FA30. Chybět nebude ani jeden z nejrychlejších českých jezdců Petr Vítek, který se na tratích v České republice objevuje jen sporadicky, protože jeho prioritou jsou starty se svojí Osellou PA30 na závodech Mistrovství Evropy. V nejsilnější třídě sportovních vozů by se měli v Albrechticích představit Zdeněk Chudoba a nadějné Tereza Machová, oba na vozech Norma M20F. Pro diváky budou jistě zajímavé souboje ve skupině 2, kde kromě stálice závodního pole, Martina Jermana s Lamborghini Huracan GT3, jsou přihlášení i Zdeněk Kmínek se starším modelem Lamborghini Gallardo GT3. Díky tomu se mohou diváci těšit na atraktivní souboj dvojice vozů s býkem ve znaku s Markem Rybníčkem, který se představí na inovovaném KTM X-BOW GTX.

Pro závod mezinárodní mistrovství v závodech automobilů do vrchu MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2022 je na předběžném seznamu čítající téměř stovku přihlášených, kompletní špička startovního pole v čele s loňským vítězem Jiřím Špalkem startujícím na Normě M20FC a druhým jezdcem loňské klasifikace, Davidem Komárkem s vozem Mc F1 EVO Komvet nebo nejrychlejší ženou českých vrchů Kristýnou Fillovou s Mitsubishi EVO Komvet. Potrápit favority se jistě pokusí se svým Ligierem JS49 Honda Michal Novický, nebo rakouský jezdec Ferdinand Madrian s Normou M20FC osazenou motorem McLaren. Návštěvníci, závodu se můžou těšit i na hojně obsazené mezinárodní pole, kde se představí pěkná řádka jezdců z Rakouska, Německa nebo Slovenska v čele s manželi Christianem a Sigrid Ferstlovými na formulích Tatuus Master anebo nestora závodů automobilů do vrchu, rakouského jezdce Felixe Pailera na monstrózní Lancii Delta Integrále. 

Pro letošní ročník závodu si pořadatelé připravili i hodnotný doprovodný program. V průběhu víkendových závodů se po závodních jízdách divákům představí na trati přední čeští motocykloví závodníci v závodech na přírodních tratích Jakuba Šprojcara a Kamila Holána, který má za sebou už nejeden start na legendární závodní trati na ostrově MANN. Třešničkou na dortu bude jistě start posádky Jiří Virág – Jan Chvojka se sajdkárou Pedrini Yamaha TZ750 OW 31. Na své si samozřejmě přijdou i ti nejmladší návštěvníci, pro které budou již od pátku nachystány na louce u motorestu kolotoče a další atrakce.

Jsme velice rádi za podporu pořádání závodu ze strany Pardubického kraje, který převzal záštitu nad závodem a zároveň patří obrovské poděkování místním samosprávám v Lanškrouně a Albrechticích za jejich spolupráci, bez které bychom byli schopni jen stěží závodní víkend uspořádat. Poděkování patří také všem, co se budou podílet na stavbě závodní tratě a vybudování celého sportovního areálu. Chtěl bych všechny jezdce, kamarády a fanoušky pozvat nejen na závodní víkend, ale i na páteční vzpomínkovou akci a připomenutí si našeho kamaráda a přítele Jirky Lose, který při tom co nejvíce miloval, opustil naši vrchařskou komunitu před dvěma lety na zdejší trati. Rád bych ještě upozornil na změnu nedělního programu, která bude v tom, že se odjede pouze jedna dopolední tréninková jízda a následně tři jízdy závodní. Každý jezdec musí povinně absolvovat první dvě jízdy a účast ve třetí pak zůstane na osobním rozhodnutí každého z nich, neboť se budou započítávat do konečných výsledků jen dva nejrychlejší dosažené časy. Pevně věřím, že letošní III. ročník GMS – Albrechtického kopce bude ten TOP a určitě si ho užijí jak závodníci, tak i diváci pro které jsme letos připravili i hodnotný doprovodný program pro celou rodinu řekl před závodním víkendem o přípravách ředitel závodu Aleš  Gänsdorfer“

Časový harmonogram dozná proti předcházejícím ročníkům změny. V sobotu 20. srpna 2022 se pojede dle zažitého formátu dvou tréninkových jízd od 8:15 hod. a dvou odpoledních závodních jízd, které startují ve 12:30 hodin. V neděli 21. srpna 2022 se uskuteční pouze jediná tréninková jízda a druhou nahradí již zmiňovaná první závodní jízda od 10:15 hod. a následovat budou druhá a třetí závodní jízda, která ovšem už nebude povinná. Slavnostní vyhlášení výsledku je po oba dva závodní dny naplánováno na 18:30. hod.

Vlastním závodům bude předcházet technická a administrativní přejímka vozů a jezdců, která proběhne v pátek 19. srpna 2022 od 16.00 hodin a vzpomínková akce na Jiřího Lose, která se uskuteční v 17:30 hod u loni zbudovaného pietního místa. Odjezd kolony od startu v 17:15 hodin, vše za doprovodu POLICIE ČR.

Seznam přihlášených MHHC :  ZDE

Seznam přihlášených MČR :  ZDE

Více informací o závodě na www.maverickrescue.cz

Tisková zpráva 02 Maverick rescue z.s. – Albrechtický kopec 2022

Za redakci MZAV MHCC Jiří Navrkal

Foto MZAV MHCC: Jiří Navrkal