Úvodní tisková zpráva: VI. GMS – PROLOG Automotodrom Brno 1. – 2. 4. 2023. Mezinárodní mistrovství v závodech automobilů do vrchu série LIQUI MOLY Maverick Hill Climb Czech, Mistrovství České republiky MČR, MČR-HA, Česká Trofej a ÖBM Mistrovství Rakouska

20.03.2023 09:53

Za okny stále ještě sem tam drobně poletuje sníh, ale sluníčko dává o sobě vědět, že jaro je již tady a s tím se neúprosně blíží termín úvodního podniku závodů automobilů do vrchu. Místem konání VI. GMS PROLOGU bude mezi jezdci závod na oblíbeném Automotodromu Brno.  Termín konání bude o prvním dubnovém víkendu – v sobotu prvního a neděli druhého a bude úzce navazovat na předsezónní třídenní testování a volné jízdy sportovních a závodních automobilů, které se uskuteční od středy 29. do pátku 31. března 2023.

O první mistrovské body se sjedou na Automotodrom bojovat jezdci do Mezinárodních závodů automobilů do vrchu série LIQUI MOLY Maverick Hill Climb Czech 2023, dále pak v LIQUI MOLY Mistrovství ČR v závodech do vrchu, AUTOKLUB Mistrovství ČR v závodech do vrchu historických automobilů a Česká Trofej závodů automobilů do vrchu. Novinkou budou samostatně hodnocené závody Mistrovství Rakouska soudobých a historických automobilů do vrchu.

MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH

Přestože uzávěrka přihlášek je až 27. 3. 2023, je v současné době seznam do závodů LM Maverick Hill Climb Czech zaplněn více jak 110 jezdci. Nechybí mezi nimi loňský absolutní vítěz David Komárek (Mcf1 Evo Komvet), nejrychlejší žena loňského pořadí, Kristýna Fillová (Mitsubishi Evo Komvet) oba z KRTZ motorsport- KOMVET racingu. Francouzský TEAM PETIT přihlásil tři Prototypy s nimiž by měli startovat Sebastien a Axel Petitovi a Nela Grundová.  S formulovými vozy F – Tatuus Master je přihlášen manželský pár z Rakouska Sigrid a Christian Ferstlovi z týmu SKI Modřice/Mad Racing Power/MSC Rottenegg. Z loňské dvacítky nejlepších jsou mezi přihlášenými Petr Türk s Mitsubishi Lancer EVO IX, s dalším vozem stejné značky je Roman Blažek, se Subaru Impreza Type RA Filip Krejčí, s Ligierem JS49 Honda je přihlášen Michal Novický a dále celá řada jezdců se zajímavými vozy.   

Na seznamu pro závod jezdců s historickými vozy najdeme loni celkově druhého v pořadí, Tomáše Homolu s BMW E30, dále např. Michala Polehlu s Hondou Civic EE9, s novinkou Mazdou GTX 4x4  pak Miloše Nováčka, S Fiatem Ritmo 1307c Abarth Jana Krátkého. Mezi dalšími jsou i dva pravidelní účastníci ze Slovenska – Ján Mesároš se Škodou 120S a Ján Ondrejka s vozem Giom 01.

Stále větší je zájem o start v této sérii mezi ženami a to jak se soudobými tak historickými vozy. Již k jmenovaným, Kristýně Fillové, Sigrid Ferstlové a Nele Grundové, jsou na seznamu další zkušené závodnice, např. Gabriela Sajlerová s Mitsubishi Lancer EVO X, Alexandra Divišová se Škodou Octavii, s formulovým vozem Ford Mygale Jana Špačková, s VW Golf 1 Gti Rakušanka Victoria Schützová, Olivie Prouzová se Suzuki Swift či Martina Zoufalá se Škodou Felicie. Další skupinou žen či dívek jsou jezdkyně, které budou soupeřit nejenom v Dámském poháru ale současně i v Trofeji junior. Jsou to Nicol Grünerová (Fort Fiesta Cup) či Vendula Vlasáková (Škoda Felicia).

Potěšující je také počet přihlášených juniorů – v první řadě obhájce loňského prvenství Adam Kowalski s vozem Peugeot 106 rallye, loni třetí Michal Melša, který pro letošní sezónu přezbrojil z cestovní Toyoty na formulový vůz Lotus Opel, dalšími jsou např. Lukáš Nastoupil s Hondou CRX, Matěj Neduchal se Škodou 130 R/H nebo Maxmilián Kepeň se Citroenem Saxo VTS.

 LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ĆR V ZÁVODECH AUTOMOBILŮ, AUTOKLUB MISTROVSTVÍ ĆR V ZÁVODECH DO VRCHU HISTORICKÝCH AUTOMOBLŮ A ČESKÁ TROFEJ V ZÁVODECH AUTOMOBILŮ DO VRCHU

Republikové mistrovství je rozděleno do tří skupin – závody soudobých automobilů, závody historických automobilů a Česká Trofej. Prozatím seznam přihlášených obsahuje v této době téměř třicítku jezdů. V soudobých automobilech jsou přihlášení dva jezdci s vozy Lamborghini, Martin Jerman s Huracánem GT3 a Zdeněk Kmínek s Gallardem GT3, oba ve skupině 2. Ve skupině 5 je přihlášena prozatím jediná žena, Eliška Popová se Suzuki Swift GTI. V kategorii historiků máme prozatím dva jezdce.  V přihláškových protokolech České Trofeje je devět jezdců, v nejsilnější obsahové třídě E1-H nad 2000 ccm to jsou např. Michal Roll s vozem Porsche 997 GT3, Lukáš Štelc s devítkovým Mitsubishi Lancer EVO neb František Hubr se Subaru Impreza STI.

RAKOUSKÉ MISTROVSTVÍ SOUDOBÝCH A HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ

Novinkou tohoto úvodního podniku budou závody soudobých a historických automobilů Rakouského mistrovství. Počet přihlášených je v současné době 31 jezdců. Mezi jezdci se soudobými automobily budou zcela jistě patřit k velkým favoritům Felix Pailer s Lancii Delta Integrale, Helmut Maier s VW Spies-Golf. S formulovými vozy Tatuus Master jsou přihlášeni další z favoritů, manželská dvojice Sigrid a Christian Ferstlovi. S Osellou PA30/2000 je přihlášen Peter Amann, s Novou NP01 Christoph Lampert a Alexander Frank s PRC FPR – všichni tři ve třídě E2-SC-2000. Mezi jezdci s historickými vozy figurují  například  u nás dobří známí ze startu v sérii Mavericu – Herbert Neubaueer s Lancii Delta Integrale nebo Schützovi – Victoria s VW Golf 1 Gti a Thomas s Renaultem 5 Alpine.

PROGRAM ZÁVODŮ

O tom, kolik jezdců v jednotlivých závodech najede na startovní čáru pod Schwantzovou zatáčku v sobotu 1. dubna, budeme vědět více po uzávěrce přihlášek, která je stanovena na 23.59 hodinu v pondělí 27. 3. 2023 a ještě více přesnosti v počtu startujících bude znám v pátek 31. 3. 2023 po technických a administrativních přejímkách.

Úvodní podnik se pojede na trati v protisměru se startem pod Schwantzovou zatáčkou a cílem u tribuny A po ujetí 2435 metrů. O tom, že bude program obou dvou závodních dnů nabitý od rána do pozdního odpoledne, svědčí časové harmonogramy. V sobotu bude program zahájen úvodními tréninkovými jízdami od 8.00 hodin ve sledu – LIQUI MOLY Maverick Hill Climb Czech, Mistrovství ČR a Mistrovství Rakouska. V tomto pořadí budou následovat druhé tréninkové jízdy a vlastní závody budou zahájeny ve 12.00 hodin první jízdou, po níž bude následovat jízda číslo dvě. V neděli bude pouze jedna tréninková jízda od 8.00 hodin ve stejném sledu jako v sobotu. V 10.00 hodin bude zahájen vlastní závod první jízdou, druhá má naplánovaný start ve 12.00 hodin a třetí pak v 15.00 hodin. Po 18.00 hodin se v oba dva dny  předpokládá vyhlášení nejlepších jezdců a předání cen.

Příznivci závodů automobilů do vrchu přijeďte na brněnské Automotodrom. Bude na co koukat a to již od středečního zahájení testování až po sobotní a nedělní vyvrcholení úvodních závodních sérií.

20. března 2023

Ředitel závodů a promotér Aleš Gänsdorfer

Za redakci MMZAV MHCC 2023 Jaromír Navrkal

Foto MMZAV MHCC: Jiří Navrkal